Carling Technologies 2FC63-78/TABS
2FC63-78/TABS
Part No.:
2FC63-78/TABS
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
2FC63-78/TABS.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE
Packaging:
Bulk
Series:
F
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Off-On
CurrentRating(Amps):
6A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Standard Round
ActuatorLength:
17.45mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Circular - 12.70mm Dia