Bourns Inc. 3006W-1-205
3006W-1-205
Part No.:
3006W-1-205
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3006W-1-205.pdf
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN SIDE
Packaging:
Tube
Series:
Trimpot® 3006 - Sealed
ProductStatus:
Active
Resistance:
2 MOhms
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
NumberofTurns:
15
AdjustmentType:
Side Adjustment
ResistiveMaterial:
Cermet
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Trimmer Potentiometers
Datasheet:
ShinYua3006W-1-205.pdf