Cornell Dubilier Electronics (CDE) 301R122M050GS2
301R122M050GS2
Part No.:
301R122M050GS2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua301R122M050GS2.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
301
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.300 (7.62mm)
Size/Dimension:
0.750 Dia (19.05mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)