Cornell Dubilier Electronics (CDE) 301R182U025HE2
301R182U025HE2
Part No.:
301R182U025HE2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua301R182U025HE2.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 25V RADIAL
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
301
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
102mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.300 (7.62mm)
Size/Dimension:
0.875 Dia (22.22mm)