CNC Tech 304-28-20-MC-0100F
304-28-20-MC-0100F
Part No.:
304-28-20-MC-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua304-28-20-MC-0100F.pdf
Description:
CBL RIBN 20COND 0.05 MULT 100'
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
CableType:
Flat Cable
NumberofConductors:
20
Pitch:
0.050 (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
WireGauge:
28 AWG
ConductorStrand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
JacketColor:
Multiple
RibbonThickness:
0.035 (0.89mm)
RibbonWidth:
1.000 (25.40mm)
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
OperatingTemperature:
105°C