Bourns Inc. 3046L-1-203
3046L-1-203
Part No.:
3046L-1-203
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
ShinYua3046L-1-203.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 3.81MM WIRE LEADS
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
RotationAngle-ElectricalMechanical:
LinearRange:
0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Output:
Resistive
OutputSignal:
ActuatorType:
Round Shaft
Linearity:
±5%
Resistance:
20 kOhms
ResistanceTolerance:
±20%
Voltage-Supply:
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C