Bourns Inc. 3048L-2-103
3048L-2-103
Part No.:
3048L-2-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
ShinYua3048L-2-103.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 5.08MM WIRE LEADS
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
RotationAngle-ElectricalMechanical:
LinearRange:
0 ~ 5.08mm (0 ~ 0.20)
Output:
Resistive
OutputSignal:
ActuatorType:
Round Shaft
Linearity:
±5%
Resistance:
10 kOhms
ResistanceTolerance:
±20%
Voltage-Supply:
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C