Bourns Inc. 3048L-3-252
3048L-3-252
Part No.:
3048L-3-252
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
ShinYua3048L-3-252.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 7.62MM WIRE LEADS
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
RotationAngle-ElectricalMechanical:
LinearRange:
0 ~ 7.62mm (0 ~ 0.30)
Output:
Resistive
OutputSignal:
ActuatorType:
Round Shaft
Linearity:
±5%
Resistance:
2.5 kOhms
ResistanceTolerance:
±20%
Voltage-Supply:
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C