Cornell Dubilier Electronics (CDE) 3186GH472M450MPC1
3186GH472M450MPC1
Part No.:
3186GH472M450MPC1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua3186GH472M450MPC1.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
3186
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31mOhm
Lifetime@Temp:
1500 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)