Bourns Inc. 3266W-1-501LF
3266W-1-501LF
Part No.:
3266W-1-501LF
Datasheet:
ShinYua3266W-1-501LF.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
Series:
Trimpot® 3266 - Sealed
Resistance:
500 Ohms
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
NumberofTurns:
12
AdjustmentType:
Top Adjustment
ResistiveMaterial:
Cermet
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Datasheet:
ShinYua3266W-1-501LF.pdf