Bourns Inc. 3352E-1-102
3352E-1-102
Part No.:
3352E-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Thumbwheel Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3352E-1-102.pdf
Description:
THUMBWHEEL POT 1K OHM 0.5W TOP
Packaging:
Bulk
Series:
Trimpot® 3352 - Open Frame
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
NumberofTurns:
1
AdjustmentType:
Top Adjustment
Size/Dimension:
Round - 0.350 Dia x 0.210 H (8.89mm x 5.33mm)