Bourns Inc. 3352P-1-252LF
3352P-1-252LF
Part No.:
3352P-1-252LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Thumbwheel Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3352P-1-252LF.pdf
Description:
THUMBWHEEL POT 2.5K OHM 0.5W TOP
Packaging:
Bulk
Series:
Trimpot® 3352 - Open Frame
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
NumberofTurns:
1
AdjustmentType:
Top Adjustment
Size/Dimension:
Round - 0.350 Dia x 0.210 H (8.89mm x 5.33mm)