Bourns Inc. 3352W-1-502LF
3352W-1-502LF
Part No.:
3352W-1-502LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Thumbwheel Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3352W-1-502LF.pdf
Description:
THUMBWHEEL POT 5K OHM 0.5W SIDE
Packaging:
Bulk
Series:
Trimpot® 3352 - Open Frame
ProductStatus:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
NumberofTurns:
1
AdjustmentType:
Side Adjustment
Size/Dimension:
Round - 0.350 Dia x 0.210 H (8.89mm x 5.33mm)
Termination:
PC Pins
Category:
Thumbwheel Potentiometers
Datasheet:
ShinYua3352W-1-502LF.pdf