Rubycon 350BXC10MEFC10X20
350BXC10MEFC10X20
Part No.:
350BXC10MEFC10X20
Datasheet:
ShinYua350BXC10MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Series:
BXC
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
105 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
350 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)