Rubycon 350BXW47MEFR10X35
350BXW47MEFR10X35
Part No.:
350BXW47MEFR10X35
Datasheet:
ShinYua350BXW47MEFR10X35.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Series:
BXW
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.125 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)