Rubycon 35MH74R7M4X7
35MH74R7M4X7
Part No.:
35MH74R7M4X7
Datasheet:
ShinYua35MH74R7M4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
36 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)