Rubycon 35ML18MEFC5X7
35ML18MEFC5X7
Part No.:
35ML18MEFC5X7
Datasheet:
ShinYua35ML18MEFC5X7.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ML
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
48 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)