Rubycon 35ML47MEFC8X5
35ML47MEFC8X5
Part No.:
35ML47MEFC8X5
Datasheet:
ShinYua35ML47MEFC8X5.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ML
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
80 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
120 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)