Rubycon 35MS510MEFCTZ5X5
35MS510MEFCTZ5X5
Part No.:
35MS510MEFCTZ5X5
Datasheet:
ShinYua35MS510MEFCTZ5X5.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
27 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
40.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)