Rubycon 35MXG5600MEFCSN20X40
35MXG5600MEFCSN20X40
Part No.:
35MXG5600MEFCSN20X40
Datasheet:
ShinYua35MXG5600MEFCSN20X40.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXG
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.13 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.4495 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)