Rubycon 35PK3300MEFC16X25
35PK3300MEFC16X25
Part No.:
35PK3300MEFC16X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35PK3300MEFC16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
PK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.99 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.2885 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)