Rubycon 35PK33MEFC5X11
35PK33MEFC5X11
Part No.:
35PK33MEFC5X11
Datasheet:
ShinYua35PK33MEFC5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
110 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
165 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)