Rubycon 35RX30330M10X16
35RX30330M10X16
Part No.:
35RX30330M10X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35RX30330M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
RX30
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
560 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
800 mA @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)