Rubycon 35RX50220MEFCT810X20
35RX50220MEFCT810X20
Part No.:
35RX50220MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua35RX50220MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RX50
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
RippleCurrent@LowFrequency:
184 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
460 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)