Rubycon 35TXW1200MEFC10X40
35TXW1200MEFC10X40
Part No.:
35TXW1200MEFC10X40
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35TXW1200MEFC10X40.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
TXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.87 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.12 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)