Rubycon 35WA330MCC10X9
35WA330MCC10X9
Part No.:
35WA330MCC10X9
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35WA330MCC10X9.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
WA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
420 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)