Rubycon 35YXF470MEFCCR10X20
35YXF470MEFCCR10X20
Part No.:
35YXF470MEFCCR10X20
Datasheet:
ShinYua35YXF470MEFCCR10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
YXF
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
787.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
78 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)