Rubycon 35YXG270MEFC8X20
35YXG270MEFC8X20
Part No.:
35YXG270MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua35YXG270MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
525 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)