Rubycon 35YXG680MEFCGC16X16
35YXG680MEFCGC16X16
Part No.:
35YXG680MEFCGC16X16
Datasheet:
ShinYua35YXG680MEFCGC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.067 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.94 A @ 100 kHz
Impedance:
42 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)