Rubycon 35YXH680MEFC10X28
35YXH680MEFC10X28
Part No.:
35YXH680MEFC10X28
Datasheet:
ShinYua35YXH680MEFC10X28.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
YXH
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.051 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.91 A @ 100 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)