Rubycon 35YXJ470MT810X16
35YXJ470MT810X16
Part No.:
35YXJ470MT810X16
Datasheet:
ShinYua35YXJ470MT810X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
YXJ
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
907.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)