Rubycon 35YXS1800MEFC16X20
35YXS1800MEFC16X20
Part No.:
35YXS1800MEFC16X20
Datasheet:
ShinYua35YXS1800MEFC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Series:
YXS
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.524 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.54 A @ 100 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)