Rubycon 35ZL10MEFC4X7
35ZL10MEFC4X7
Part No.:
35ZL10MEFC4X7
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35ZL10MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
52 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
130 mA @ 100 kHz
Impedance:
960 mOhms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)