Rubycon 35ZL560MEFC10X23
35ZL560MEFC10X23
Part No.:
35ZL560MEFC10X23
Datasheet:
ShinYua35ZL560MEFC10X23.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.183 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.15 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)