Rubycon 35ZLG220MEFCT78X16
35ZLG220MEFCT78X16
Part No.:
35ZLG220MEFCT78X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua35ZLG220MEFCT78X16.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
612.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)