Rubycon 35ZLH270MTA8X16
35ZLH270MTA8X16
Part No.:
35ZLH270MTA8X16
Datasheet:
ShinYua35ZLH270MTA8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
625 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)