APEM Inc. 3631NF/2G
3631NF/2G
Part No.:
3631NF/2G
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
ShinYua3631NF/2G.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE SPST 6A 250V
Packaging:
Bulk
Series:
3600NF
MountingType:
Panel Mount
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 12A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Standard Round
ActuatorLength:
17.50mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Circular - 12.20mm Dia
BushingThread:
M12 x 0.75
IngressProtection:
Features:
Matte Black Finish
Category:
Toggle Switches
Datasheet:
ShinYua3631NF/2G.pdf
1. How to order 3631NF/2G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3631NF/2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3631NF/2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3631NF/2G.
7.How to contact us to get technical supports, such as 3631NF/2G pin diagram, 3631NF/2G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3631NF 3646NF/2 3631NF/2 3636NF/2 3637NF/2
Part Number 3631NF 3646NF/2 3631NF/2 3636NF/2 3637NF/2
Manufacturer APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 3600NF 3600NF 3600NF 3600NF 3600NF
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Circuit SPST SPST SPST SPST SPST
SwitchFunction On-Off On-Off On-Off On-Off On-Off
CurrentRating(Amps) 6A (AC), 12A (DC) 6A (AC), 12A (DC) 6A (AC), 12A (DC) 6A (AC), 12A (DC) 6A (AC), 12A (DC)
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 28 V 28 V 28 V 28 V 28 V
ActuatorType Standard Round Standard Round Standard Round Standard Round Standard Round
ActuatorLength 17.50mm 17.50mm 17.50mm 17.50mm 17.50mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
TerminationStyle Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions Circular - 12.20mm Dia Circular - 12.20mm Dia Circular - 12.20mm Dia Circular - 12.20mm Dia Circular - 12.20mm Dia