KYOCERA AVX 3640CC474KAT6A
3640CC474KAT6A
Part No.:
3640CC474KAT6A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
ShinYua3640CC474KAT6A.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 630V X7R 3640
  • Related Categories
Package/Case:
3640 (9110 Metric)
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
630V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.100 (2.54mm)