KYOCERA AVX 3640WA102MAT9A
3640WA102MAT9A
Part No.:
3640WA102MAT9A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
ShinYua3640WA102MAT9A.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 3640
  • Related Categories
Package/Case:
3640 (9110 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
2500V (2.5kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.100 (2.54mm)