RAF Electronic Hardware 3700A-B-256-AL
3700A-B-256-AL
Part No.:
3700A-B-256-AL
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
3700A-B-256-AL.pdf
Description:
3/16 RD X 3/32 LENGTH
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
ScrewThreadSize:
#2-56
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.188 (4.76mm)
BetweenBoardHeight:
0.094 (2.38mm)
Length-Overall:
0.199 (5.05mm)
Features:
Material:
Aluminum
Plating:
Category:
Board Spacers, Standoffs
Datasheet:
ShinYua3700A-B-256-AL.pdf