Cornell Dubilier Electronics (CDE) 380LQ222M200A042
380LQ222M200A042
Part No.:
380LQ222M200A042
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua380LQ222M200A042.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
380LQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
105mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.81 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.73 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)