Cornell Dubilier Electronics (CDE) 380LX222M250A062
380LX222M250A062
Part No.:
380LX222M250A062
Datasheet:
ShinYua380LX222M250A062.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.7 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)