Cornell Dubilier Electronics (CDE) 380LX471M500A062
380LX471M500A062
Part No.:
380LX471M500A062
Datasheet:
ShinYua380LX471M500A062.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
428mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.58 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.61 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)