Cornell Dubilier Electronics (CDE) 380LX681M500A082
380LX681M500A082
Part No.:
380LX681M500A082
Datasheet:
ShinYua380LX681M500A082.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
296mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.21 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
3.228 (82.00mm)