Cornell Dubilier Electronics (CDE) 382LX102M500B082V
382LX102M500B082V
Part No.:
382LX102M500B082V
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua382LX102M500B082V.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
382LX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
199mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
3.228 (82.00mm)