Cornell Dubilier Electronics (CDE) 383LX182M400N102
383LX182M400N102
Part No.:
383LX182M400N102
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua383LX182M400N102.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
383LX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)