Rubycon 400BXA6R8MEFC10X16
400BXA6R8MEFC10X16
Part No.:
400BXA6R8MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua400BXA6R8MEFC10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
110 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
220 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)