Rubycon 400BXC33MEFC16X20
400BXC33MEFC16X20
Part No.:
400BXC33MEFC16X20
Datasheet:
ShinYua400BXC33MEFC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Series:
BXC
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
360 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
900 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)