Rubycon 400BXC4R7MEFCCR10X16
400BXC4R7MEFCCR10X16
Part No.:
400BXC4R7MEFCCR10X16
Datasheet:
ShinYua400BXC4R7MEFCCR10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Series:
BXC
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
44 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)