Rubycon 400CFX8R2MEFC8X23
400CFX8R2MEFC8X23
Part No.:
400CFX8R2MEFC8X23
Datasheet:
ShinYua400CFX8R2MEFC8X23.pdf
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
120 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
400 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)